Wybory na prezydenta w Stanach Zjednoczonych rozpoczną się już za chwilę

Wybory na prezydenta w Stanach Zjednoczonych rozpoczną się już za chwilę

W tym roku USA wybierze nową głowę kraju. Na chwilę obecną ten obowiązek sprawuje Donald Trump i zdecydowanie stara się on o następną kadencję. Mimo wszystko konkurenci nie próżnują i na kilkadziesiąt dni przed wyborami mamy możliwość zapoznania się z badaniami. Jak rozwija się bieżąca sytuacja? Które szanse okazują się najlepiej rokujące? W porównaniu z 2016 rokiem, najpoważniejszy konkurent obecnego prezydenta ma zdecydowanie wyższą przewagę.

Joe Biden, pretendent Demokratów, posiada ponad siedmioprocentową wyższość nad aktualnym prezydentem Stanów. Aczkolwiek komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, aby teraźniejsze sondaże prezentowały nadchodzący wynik wyborów. W ostatnim głosowaniu sytuacja była naprawdę podobna - Clinton w ostatnich wyborach także przodowała, ale ta przewaga nie wydawała się aż tak spektakularna. Było to wyłącznie 2,3%. Niezależnie od tego, iż Clinton posiadała wyższość a także zdobyła większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe USA, przegrała starcie z Trumpem.

Co interesujące, w Stanach nie decyduje o liczba indywidualnych głosów nie przesądza o wygranej. Stanowiący okazuje się być głos elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i uzależniona jest ona od populacji w danym stanie. W tym momencie wojuje ze sobą przede wszystkim pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym wyżej wymienionym stanie panuje inna sytuacja. Raz przewodzi Donald Trump, gdzie indziej kandydat Demokratów. Sytuacja więc nie musi być łatwa do przewidzenia. Wiele zdecydowanie zależeć będzie od ogólnych postaw w danej części USA - czasem ludzie reprezentują idee w znacznej mierze republikańskie, a gdzieniegdzie są to demokratyczne postawy. Jednak nawet w miejscach ogólnie o poglądach republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały znaczące zmiany. Wszystko dzięki nowym mieszkańcom, którzy posiadają stosunkowo liberalne podejście, a decydują się przeprowadzić przez tanie mieszkania. Tego typu głosy być może będą miały znaczący wpływ na wybór następnego reprezentanta państwa.

A jak się odbędą wybory podczas trwania pandemii? Z powodu epidemii wybory zostaną wydłużone, gdyż zaczną się dokładnie zaraz. Spora ilość obywateli się zdecydowała głosować poprzez korespondencję.

Należy zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie do końca jasne więc sugerowanie się sondażami może być niewłaściwe.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy